Jak zapobiec cyberprzemocy

• Nie ufaj osobom poznanym przez Internet. Nigdy nie masz pewności, z kim naprawdę rozmawiasz.
  • Nie podawaj swoich danych: imienia i nazwiska, adresu, numeru telefonu czy nazwy i adresu szkoły. Być może nie wszyscy z osób odwiedzających Twojego bloga czy ulubiony czat mają dobre zamiary.
  • Bądź ostrożny, gdy spotykasz się z kimś poznanym w Sieci. Zawsze skonsultuj to z rodzicami.
  • Chroń swoje hasła i loginy, (zmieniaj co jakiś czas swoje hasła).
  • Nie wymieniaj się z kolegami/koleżankami telefonami komórkowymi.
  • Nie przekazuj dalej krzywdzących treści, pomagaj kolegom/koleżankom, którzy stali się ofiarami cyberprzemocy.
  • Jeśli nie wiesz co rozrobić poinformuj o zaistniałej sprawie osobę dorosłą (rodzica, nauczyciela) .
  • Zabezpiecz swój sprzęt – komputer, telefon, tablet. Zainstaluj antywirus, pamiętaj o aktualizacjach, nie klikaj w nieznane linki i nie pobieraj podejrzanych załączników.
  • Nigdy nie  popieraj przemocy (np. poprzez udostępnienie krzywdzących materiałów, klikanie „Lubię to!” czy przyłączanie się do złośliwych komentarzy).
  • Jeśli nie wiesz, jak rozwiązać problem związany z cyberprzemocą, zwróć się do konsultantów Telefonu Zaufania dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (tel. 800 100 100).